2016/2017 Records

Minchinbury Little Athletics Centre Inc

2016 / 2017 Record Holders

As at 3 February 2017

 

Under 6 Girls

50m

Lialeti Oto

10.41 sec

11/03/16

70m

Bianca Crowe

13.8 sec

96/97

100m

Bianca Crowe

19.8 sec

96/97

200m

Rheannon Ferres

43.4 sec

96/97

300m

Aleah Slater

1-14.6

12/13

Long Jump

Bella Mceachern

2.56m

10/11

Shot Put

Rosie Gale

4.92m

09/10

Discus

Bianca Crowe

11.26m

96/97

Under 6 Boys

50m

Bayleigh Ellison

9.48 sec

11/03/16

70m

Alex Mansueto

12.5 sec

97/98

100m

Tinas Laurenson

18.89 sec

14/15

200m

Joshua Milan

41.0 sec

95/96

300m

Reid Taylor

1-06.4

00/01

Long Jump

Bradley Upton

2.70m

93/94

Shot Put

Tinas Laurenson

5.63m

14/15

Discus

Jake Ferres

14.56m

99/00

Under 7 Girls

50m

Chava Hanna

8.79 sec

13/14

70m

Beki Lee

12.8 sec

93/94

100m

Beki Lee

18.6 sec

93/94

200m

Natasha Hassiem

40.3 sec

95/96

500m pack

Natasha Hassiem

1-59.0

95/96

Long Jump

Suzanne Potter

K Barrett

3.2m

3.2m

93/94

93/94

Shot Put

Kaiah Wong

5.51m

26/02/16

Discus

Kaiah Wong

14.67m

11/03/16

 Under 7 Boys

50m

Christopher Gillett

9.05 sec

10/11

70m

Joshua Milan

12.2 sec

96/97

100m

Joshua Milan

17.5 sec

96/97

200m

Brendan Maroney

37.4 sec

94/95

500m pack

Rhys Smith

1-18.05

08/09

Long Jump

Raymond Miller

3.27m

96/97

Shot Put

Dylan To’o

6.74m

09/10

Discus

Nicholas Kennedy

19.74m

94/95

 Under 8 Girls

70m

Kellie Gregier

11.9 sec

96/97

100m

Beki Lee

17.3 sec

94/95

200m

Kellie Gregier

37.2 sec

96/97

400m

Kellie Gregier

1-25.0

96/97

60m hurdles

Hannah McDonald

11.47 sec

10/11

700m pack

Suzanne Potter

2-37.4

93/94

Long Jump

Brooke Konnecke

3.08m

97/98

Shot Put

Kaiah Wong

5.82m

20/01/17

Discus

Lauren Milan

16.10m

95/96

 Under 8 Boys 

70m

Ryan DeLuca

11.53 sec

16/10/15

100m

Valentine Borg

16.3 sec

00/01

200m

Valentine Borg

34.7 sec

00/01

400m

Valentine Borg

1-16.2

00/01

60m hurdles

Brendon Maroney

11.8 sec

95/96

700m pack

Valentine Borg

2-25.7

00/01

Long Jump

Joshua Milan

3.53m

97/98

Shot Put

Shannon Noonan

7.40m

93/94

Discus

Nicholas Kennedy

22.18m

95/96

 Under 9 Girls

70m

Fornetina Kelemete

11.0 sec

00/01

100m

Fornetina Kelemete

15.3 sec

00/01

200m

Fornetina Kelemete

32.5 sec

00/01

400m

Fornetina Kelemete

1-18.6

00/01

800m

Beki Lee

3-02.0

95/96

700m walk

Lauren Milan

4-20.4

96/97

60m hurdles

Brooke Konnecke

12.1 sec

98/99

Long Jump

Fornetina Kelemete

4.12m

00/01

High Jump

Cathy Taufua

1.10m

01/02

Shot Put

Isabella Capratsis

7.25m

04/05

Discus

Isabella Capratsis

18.58m

04/05

Under 9 Boys

70m

Bailey Schwarz

10.31 sec

23/10/15

100m

Patrick Mwalili

14.81 sec

18/11/16

200m

Valentine Borg

33.7 sec

01/02

400m

Valentine Borg

1-18.0

01/02

800m

Brendan Maroney

2-58.1

96/97

700m walk

Joshua Milan

3-35.1

98/99

60m hurdles

Raymond Miller

10.7 sec

98/99

Long Jump

Sean Aros

3.80m

93/94

High Jump

Chad Sayer

1.23m

02/03

Shot Put

Charbel Kheirallah

7.36m

19/02/16

Discus

Nicholas Kennedy

25.50m

96/97

Under 10 Girls

70m

Fornetina Kelemete

10.1 sec

01/02

100m

Fornetina Kelemete

15.0 sec

01/02

200m

Fornetina Kelemete

32.1 sec

01/02

400m

Fornetina Kelemete

1-17.4

01/02

800m

Beki Lee

2-58.9

96/97

1500m

Beki Lee

6-07.4

96/97

1100m walk

Lauren Milan

6-40.8

97/98

60m hurdles

Kellie Gregier

11.9 sec

98/99

Long Jump

Fornetina Kelemete

3.96m

01/02

High Jump

Fornetina Kelemete

1.20m

01/02

Shot Put

Kristina Myers

7.03m

96/97

Discus

Kristina Myers

21.86m

96/97

Under 10 Boys

70m

Brendan Maroney

10.5 sec

96/97

100m

Flynn Caston

14.82 sec

12/13

200m

Brendan Maroney

31.6 sec

97/98

400m

Brendan Maroney

1-14.9

97/98

800m

Douglas Connelly

2-50.4

93/94

1500m

Jake Hall

5-09.9

04/05

1100m walk

Joshua Milan

5-54.3

99/00

60m hurdles

Flynn Caston

11.2 sec

12/13

Long Jump

Yorick Ng

4.15m

94/95

High Jump

Chad Sayer

1.30m

03/04

Shot Put

Glenn Jensson

10.90m

93/94

Discus

Nicholas Kennedy

33.40m

97/98

 Under 11 Girls

100m

Danni-Elle Godfrey

15.3 sec

03/04

200m

Kellie Gregier

31.8 sec

99/00

400m

Chantelle Carroll

1-11.2

94/95

800m

Michelle Aros

2-58.3

93/94

1500m

Michelle Aros

5-45.4

93/94

1100m walk

Tiarne Verbeek

6-59.9

11/12

60m hurdles

Chantelle Carroll

12.5 sec

94/95

Long Jump

Kellie Gregier

4.05m

99/00

Triple Jump

Bianca Cola

7.90m

99/00

High Jump

Brooke Konnecke

1.25m

00/01

Shot Put

Bianca Cola

7.90m

99/00

Discus

Danni-Elle Godfrey

20.31m

03/04

Javelin

Tamia Woods

14.55m

03/02/17

 Under 11 Boys

100m

Neil Thomas

14.0 sec

95/96

200m

Joshua Milan

31.1 sec

00/01

400m

Maniah Betham

1-10.62

09/10

800m

Joshua Milan

2-45.3

00/01

1500m

Brendan Maroney

5-22.8

98/99

1100m walk

Joshua Milan

5-49.0

00/01

60m hurdles

Yorick Ng

Brendan Maroney

10.7 sec

10.7 sec

95/96

98/99

Long Jump

Adrian Duquilla

4.40m

93/94

Triple Jump

Flynn Caston

8.80m

12/13

High Jump

Maniah Betham

1.39m

09/10

Shot Put

Maddix Fualau

10.71m

14/15

Discus

Maddix Fualau

26.47m

14/15

Javelin

Dejan Baldacchino

19.04m

21/10/16

 Under 12 Girls

100m

Briley Campbell

14.48 sec

11/06/16

200m

Kellie Gregier

31.1 sec

00/01

400m

Briley Campbell

1-13.81

04/03/16

800m

Danielle Chalker

2-54.3

93/94

1500m

Leanne Grisedale

5-10.3

94/95

1500m walk

Lauren Milan

9.09.2

99/00

60m hurdles

Kellie Gregier

12.4 sec

00/01

Long Jump

Kellie Gregier

4.23m

00/01

Triple Jump

Angel Tseros

8.66m

12/13

High Jump

Brooke Konnecke

1.33m

01/02

Shot Put

Solly Taufua

8.36m

01/02

Discus

Melissa Fone

21.32m

96/97

Javelin

Clarissa Barono

14.10m

12/13

 Under 12 Boys 

100m

Jacob Lansdowne

13.1 sec

06/07

200m

Robert Wilson

26.4 sec

98/99

400m

Maniah Betham

1-08.06

10/11

800m

Patrick Berghofer

2-20.3

00/01

1500m

Maniah Betham

5-29.46

10/11

1500m walk

Joshua Milan

8-22.1

01/02

60m hurdles

Pita Faulao

10.06sec

10/11

Long Jump

Adrian Duquilla

4.81m

93/94

Triple Jump

Nathan Wilson

9.72m

99/00

High Jump

Maniah Betham

1.40m

10/11

Shot Put

Salim Kheirallah

11.00m

07/08

Discus

Christopher Gillett

35.59m

19/02/16

Javelin

Luke Marshall

23.38m

12/13

 Under 13 Girls 

100m

Osaru Airhumwunde

13.76 sec

02/12/16

200m

Veronica Dimo

28.97 sec

16/10/15

400m

Alexandra Wright

1-13.1

98/99

800m

Alexandra Wright

2-54.8

98/99

1500m

Amanda Melnyczenko

5-20.1

91/92

3000m

Stephanie Kutnjak

13-55.6

01/02

1500m walk

Stephanie Kutnjak

8-26.7

01/02

80m hurdles

Kellie Gregier

11.8 sec

01/02

Long Jump

Jasmine Pirovic

4.75m

09/10

Triple Jump

Kellie Gregier

9.45m

01/02

High Jump

Osaru Airhumwunde

1.45m

03/02/17

Shot Put

Ciara Algea

7.81m

14/15

Discus

Ciara Algea

23.42m

14/15

Javelin

Jenna Tautuhi

20.20m

-

 Under 13 Boys

100m

Christopher Gillett

12.40 sec

21/10/16

200m

Christopher Gillet

26.48 sec

25/11/16

400m

Yorick Ng

1-04.0

97/98

800m

Yorick Ng

2-33.5

97/98

1500m

Yorick Ng

5-37.8

97/98

3000m

Brodie Rushby

11-16.79

11/12

1500m walk

Yorick Ng

9-23.4

97/98

80m hurdles

Michael Mate

11.1 sec

01/02

Long Jump

Christopher Gillett

5.17m

20/01/17

Triple Jump

Christopher Gillett

10.78m

25/11/16

High Jump

Christopher Gillett

1.51m

02/12/16

Shot Put

Christopher Gillett

10.74m

02/12/16

Discus

Christopher Gillett

34.75

18/11/16

Javelin 600g

Maddix Fualau

27.18m

20/01/17

Under 14 Girls

100m

Veronica Dimo

13.34 sec

21/10/16

200m

Veronica Dimo

29.09 sec

25/11/16

400m

Veronica Dimo

1-08.48

11/11/16

800m

Veronica Dimo

3-00.41

28/10/16

1500m

Leanne Grisedale

6-09.6

96/97

3000m

Kyla Sayers

15-27.3

00/01

1500m walk

Tiarne Verbeek

9-08.17

14/15

80m hurdles

Kellie Gregier

15.8 sec

02/03

Long Jump

Kellie Gregier

4.56m

02/03

Triple Jump

Kellie Gregier

9.29m

02/03

High Jump

Veronica Dimo

1.45m

18/11/16

Shot Put 3kg

Lucy Aigea

9.68m

14/15

Discus

Melissa Fone

23.85m

98/99

Javelin

Chloe Schwarz

31.05m

11/03/16

 Under 14 Boys

100m

Jacob Lansdowne

11.9 sec

08/09

200m

Jacob Lansdowne

26.18 sec

08/09

400m

Lachlan Watson

1-00.08

02/12/16

800m

Lachlan Watson

2-27.00

18/11/16

1500m

Adam Bailey

5-15.2

93/94

3000m

Brad Casey

11-54.0

04/05

1500m walk

Reece Morris

7-25.15

10/11

80m hurdles

Robert Wilson

14.2 sec

00/01

90m hurdles

Jacob Lansdowne

14.2 sec

08/09

Long Jump

Adrian Duquilla

5.64m

94/95

Triple Jump

Jacob Lansdowne

10.87m

08/09

High Jump

Brad Casey

Giovanni Leota

D’Angelo Tolu

1.52m

04/05

11/12

11/12

Shot Put 3kg

Lachlan Watson

9.45m

02/12/16

Discus

Jacob Lansdowne

32.47m

08/09

Javelin

Ryan Jones

28.21m

03/04

Under 15 Girls

100m

Beki Lee

13.8 sec

01/02

200m

Joanna Airhumwunde

28.85 sec

25/11/16

400m

Michele Buckley

1-14.9

97/98

800m

Beki Lee

2-45.7

01/02

1500m

Stephanie Kutnjak

6-17.6

03/04

3000m

Stephanie Kutnjak

15-25.6

03/04

1500m walk

Beki Lee

7-12.1

01/02

80m hurdles

Araluen Phillips

22.99 sec

13/14

90m hurdles

Joanna Airhumwunde

16.22 sec

28/10/16

Long Jump

Brooke Sayers

4.86m

07/08

Triple Jump

Susan Pattison

9.36m

06/07

High Jump

Joanna Airhumwunde

1.60m

11/11/16

Shot Put

Tiarne Verbeek

8.73m

15/16

Discus

Melissa Fone

23.97m

99/00

Javelin

Kaitlyn McWhirter

18.13m

10/11

 Under 15 Boys

100m

Jacob Lansdowne

12.00 sec

09/10

200m

Anthony Towers

25.2 sec

92/93

400m

Anthony Towers

59.0 sec

92/93

800m

Brodie Rushby

2-23.1

13/14

1500m

Anthony Towers

5-15.2

92/93

3000m

Reece Morris

11-44.61

11/12

1500m walk

Adam Loudon

9-50.5

95/96

80m hurdles

Gurjit Sandhu

14.88 sec

13/14

90m hurdles

Thomas Jones

14.6 sec

00/01

Long Jump

Anthony Thomas

5.43m

92/93

Triple Jump

Jacob Lansdowne

11.18m

09/10

High Jump

Fred Taufua

1.64m

97/98

Shot Put

Anthony Towers

11.90m

92/93

Discus

Adam Loudon

37.56m

95/96

Javelin 700g

Jackson Deamer

24.32m

25/11/16

Under 17 Girls

100m

Tahleaa Wiseman

14.76 sec

14/15

200m

Tahleaa Wiseman

32.09 sec

14/15

400m

Rachel Varley

1-18.86

21/10/16

800m

Rachel Varley

3-15.23

09/10/15

1500m

Megan Varley

6-38.20

12/13

3000m

Tahleaa Wiseman

15-49.87

14/15

80m hurdles

Kaitlyn McWhirter

16.85 sec

12/13

90m hurdles

Kaitlyn McWhirter

18.85 sec

11/12

1500m Walk

Tahleaa Wiseman

8-31.58

14/15

Long Jump

Tahleaa Wiseman

4.10m

14/15

Triple Jump

Tahleaa Wiseman

8.99m

14/15

High Jump

Kaitlyn McWhirter

1.30m

12/13

Shot Put

Tiarne Verbeek

8.61m

25/11/16

Discus

Ashley Menolotto

24.23m

10/11

Javelin

Ashley Menolotto

26.38m

10/11

 Under 17 Boys

100m

Jacob Lansdowne

11.17 sec

10/11

200m

Jacob Lansdowne

24.88 sec

10/11

400m

Brodie Rushby

54.66 sec

02/10/15

800m

Brodie Rushby

2-10.97

30/10/15

1500m

Brad Casey

4-26.28

07/08

3000m

Matthew Varley

11-14.38

04/11/16

80m hurdles

Reece Morris

13.94 sec

13/14

90m hurdles

Brad Casey

14.19 sec

07/08

1500m walk

Matthew Varley

9-11.84

02/12/16

Long Jump

Jacob Lansdowne

5.50m

10/11

Triple Jump

Jacob Lansdowne

11.59m

10/11

High Jump

Travis Oto

1.69m

11/12

Shot Put

Travis Oto

10.18m

11/12

Discus

Travis Oto

Jacob Lansdowne

28.82m

11/12

11/12

Javelin

Travis Oto

36.79m

11/12